MENU CLOSE

Dāņu valoda

Dāņu valoda ir viena no ziemeļģermāņu valodām, kurā runā lielākoties dāņi un tā ir valsts valoda Dānijā, kā arī viena no oficiālajām valodām Grenlandē un Fēru Salās. Līdz 1830. gadam tā bija viena no oficiālajām valodām Norvēģijā, bet līdz 1944. gadam — viena no oficiālajām valodām Īslandē. Salīdzinoši lielas dāņu valodā runājošas kopienas ir arī Argentīnā, Amerikas Savienotajās Valstīs un Kanādā. Kopējais runātāju skaits ir ap 5,3 miljoniem. 

Kā obligātu mācību priekšmetu dāņu valodu apgūst skolās Farēru Salās, Grenlandē un Islandē. Aptuveni 15–20% Grenlandes iedzīvotāju runā dāņu valodā.

Senākie dāņu valodā rakstītie avoti ir datēti ar laika posmu no 250. līdz 800. gadam. Tie bija rūnu raksti. Senākie rokraksti ir datēti ar 13. gadsimtu.

Viens no ievērojamākajiem dāņu valodā rakstošajiem rakstniekiem ir Hanss Kristians Andersens, savukārt Nobela prēmiju literatūrā ir saņēmuši trīs dāņu valodā rakstošie rakstnieki: Karls Ādolfs Gjellerups (1917), Henriks Pontopidans (1917) un Johaness Vilhelms Jensens (1944).

Dāņu valoda atšķiras no pārējām divām skandināvu valodām izrunas ziņā, jo tā ir daudz vairāk mainījusies, salīdzinot ar kopējo skandināvu pamatu.